Roger | Jednodušší finance

Jak fungují P2P platformy a proč je využívat?

Peer to peer, tedy od člověka k člověku, je projevem tzv. sdílené ekonomiky, kdy je produkt, stroj nebo budova vlastněná fyzickou osobou propůjčená jiné osobě.  Koncept je založený na pronajímání, půjčování a obchodování se zbožím nebo službami. Základním principem je upozadění prostředníka, např. banky, hotelu nebo taxislužby. K nejznámějším zástupcům patří například společnost Uber či Airbnb.

Peer to peer platformy efektivně propojují stranu nabídky a poptávky, zároveň zajišťují převod peněz oběma směry. To všechno za transparentních podmínek a za nižší poplatek, než by tomu bylo v případě kamenných společností, například banky. 

 

Peer to peer lidstvo používá od nepaměti

 

Už před tisíci lety půjčovali lidé s přebytkem peněz těm, kteří jich měli nedostatek. V 18. a 19. století se P2P půjčky staly jedním z nejrozšířenějších způsobů půjčování peněz. Ve 20. století jejich oblíbenost klesla s narůstajícím vlivem bank. V posledních 10 letech díky rozvoji moderních technologií popularita P2P půjček opět roste. 

 

V roce 2005 vznikla první peer to peer úvěrová společnost na světě – britská společnost Zopa. O rok později byla v USA založena P2P platforma Prosper a dodnes největší Lending Club. Postupně se začaly firmy nabízející tento druh půjček objevovat po celém světě. 

 

Krach americké banky Lehman Brothers v roce 2008 způsobil, že lidé ztratili důvěru ve finanční instituce a nebyli schopni si půjčit peníze za přijatelnou úrokovou míru. P2P půjčky se tak staly vhodnou alternativou, která mohla nahradit bankovní úvěry. 

 

Investice na P2P platformách

P2P platforma prověřuje žadatele o půjčku podobným způsobem jako banka – kontroluje typ a výši příjmu, závazky, dluhy z minulosti atd. Podle schopnosti splácet následně žadateli přidělí rating. Vyšší bonita je spojena s nižší úrokovou sazbou. Poté je žádost o půjčku zveřejněna a nabízena na investorské platformě. 

Ze strany investorů je dobré, lidově řečeno, nesázet všechna vejce do jednoho košíku s nadějí na velký zisk, ale zajistit si efektivní diverzifikaci půjček. Velkou výhodou investice do P2P půjček je rychlost procesu, vše zařídíte online za pár minut. Pouze se zaregistrujete, projdete ověřovacím procesem, pošlete peníze a můžete začít investovat. 

 

Jednou z českých P2P platforem je také Roger

Platební instituce Roger funguje jako P2P platforma a s pomocí moderních technologií spojuje investory a společnosti, které trápí dlouhé splatnosti faktur. Na investiční platformě probíhají aukce, kde nezávislí investoři soutěží o profinancování faktur s průměrným úrokem 4,69 % p.a. a průměrnou délkou investice 52 dní. 

Inovativní P2P faktoring umožňuje společnostem zabezpečit si dostatek firemních financí. Stačí na platformě nabídnout neproplacené faktury a nechat si zkrátit jejich splatnost. Peníze dostanou do 3 dnů na účet –  jednoduše, online a bez zadlužení. 

Služba funguje na principu pay as you go – podnikatel platí, pouze když ji opravdu využívá a nemusí se vázat žádnými objemy či limity. Takové řízení cash flow může firmám zabezpečit hladký provoz, ušetřit spoustu peněz na úrocích a času na administrativě. 

 

 

Nůžky se dále rozevírají

Alternativní financování nabízí v současné době atraktivnější cenu než standardní i v souvislosti s inflací a zvyšováním úrokových sazeb ohlašovanými ČNB, na které jsou pevně navázány tradiční způsoby financování. Díky více než 1500 nezávislým investorům se na P2P platformě Rogera zvedají úroky a tedy i cena financování pro firmy výrazně pomaleji než cena klasických podnikatelských úvěrů.

 

Od konce září 2021 do konce dubna 2022 se zvedly úrokové sazby vyhlašované ČNB o více jak 4 procentní body. Úroky, za které si mohou podnikatelé sjednat   úvěry stoupaly ve stejném období téměř přímo úměrně až na hodnotu 7,46 %. Naproti tomu cena financování na Roger platformě se zvýšila jenom o 2,62 p.b.

 

Poslední měsíce tedy můžeme pozorovat, jak se rozevírají nůžky mezi náklady  financování prostřednictvím Roger platformy v porovnání s podnikatelskými úvěry s maximální výší do 7,5 mil. CZK.  Tento trend lze očekávat i do budoucna, protože alternativní výnos typického investora na Roger platformě poroste pomaleji než případné další navýšení základních sazeb.

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin