Roger | Jednodušší finance

6 kritických věcí, na které dát pozor při výběru investora

Startupy jsou stále důležitější součástí ekonomiky. V loňském roce vzniklo každý měsíc v průměru 2600 nových firem a procentní nárůst mezi rokem 2013 až 2018 byl asi o 70 %. Největší procento z nich vzniká v Praze a nejčastěji se zaměřují na oblast technologií a e-commerce. S nárůstem startupů roste i poptávka po investorech, kteří by tyto nově vzniklé firmy mohli financovat. Výběr toho správného investora má velký dopad na směr společnosti.

Peníze vám může poskytnout kdokoliv, ale jen hrstka dokáže dát rady a know how. Jde o to umět vyvážit pohled a zájmy obou stran a odložit růžové brýle, které na počátku podnikání často nosíme. Podívejme se na konkrétní faktory, které je důležité při výběru investora zvážit.

Výběr investora

Seznamte se s možnostmi, které máte

Existují tři hlavní možnosti získání finančních prostředků prostřednictvím investorů, z nichž každá má svá vlastní specifika:

Soukromý kapitálzahrnuje řadu investic, které obvykle poskytují soukromé osoby nebo instituce v soukromém vlastnictví. Nejčastěji koupě společnosti, financování projektu nebo soukromá investice.

Rizikový kapitál – investice jsou obvykle určeny k financování začínajících společností s potenciálem vysokého růstu. Investoři často poskytují odbornou pomoc při podnikovém plánování.

Andělský investorjednotlivci s velkým jměním, kteří hledají vysokou návratnost prostřednictvím investování do začínajících společností. Poskytují podobné počáteční financování jako rizikoví investoři jen v menších částkách. Andělští investoři jsou typicky seniorní podnikatelé, kteří se v byznysu vyznají a sledují investiční příležitosti.

Zkušenosti

Vybírejte takové investory, kteří již mají z minulosti zkušenosti s budováním, provozováním nebo financováním startupů. Měli by mít prokazatelné záznamy o předchozích investicích. Zkušenost by pro vás měla být v počátečním momentu důležitější než investorovi peníze. Znalost z praxe činí z vašeho investora neocenitelného poradce. Ideálním případem je, když má budoucí investor zkušenosti přímo z vašeho odvětví.

Akceptace rizik

Úspěch vašeho podnikání nikdy nelze stoprocentně zaručit, protože existuje množství potencionálních rizik, která mohou vést k selhání navzdory skvělému počátečnímu nápadu. Dobrý investor do toho půjde s vámi i přes obeznámení s možnými riziky a vzniklé problémy bude řešit racionálně, nikoliv emocionálně. Proto je důležité mezi vámi a investorem budovat vzájemnou důvěru a otevřenost sdělovat nejen příjemné informace.

Podpora

Zkušený a důvěryhodný investor dokáže podnik podporovat při rozvoji a překonávání problémů. Investor by měl mít představu o maximech a minimech, kterými musí firma na začátku projít.

Často také záleží, v jaké fázi se váš startup nachází, jelikož od této skutečnosti se mohou odvíjet odlišné požadavky na investora. V počátečním stádiu budete logicky potřebovat peníze a nebudete mít příliš prostoru si vybírat. Jak porostete, bude u investorů narůstat i chuť vás podpořit, a v tuto chvíli si můžete dovolit být opravdu vybíravý. Můžete si také vybrat investory s rozmanitými dovednostmi, kteří dokáží zaplnit mezery ve vašem současném týmu.

Očekávání

Ujistěte se, že má investor reálná očekávání, co se týče časové osy růstu společnosti. Informujte investory také o financích a průzkumu trhu, který zálohuje vaše předpovědi. Sdělte, jak budete generovat zisk a jakým způsobem bude tento zisk proudit do kapsy investora. Ať mají obě strany přehled, co od sebe očekávat.

Upřímnost

Mluví s vámi investor na rovinu? Hledejte někoho, kdo rozumí vašemu trhu a bude vám schopný konstruktivně říct, co si o vašich krocích myslí. Investor do vás vkládá své často těžce vydělané peníze, proto musíte očekávat, a je dobře, když vám sdělí svůj názor. Začátky jsou jízda na horské dráze a potřebujete okolo sebe stabilní a otevřený tým.

Podnikání dokáží usnadnit i účetní a ERP systémy. Sepsali jsme 6 výhod, jak vám účetní software ulehčí podnikání.

Od roku 2013 spojuje Roger investory se společnostmi a nabízí službu faktoring a forfaiting (prodej faktur) . Posláním Rogera je, aby si podnikatelé nemuseli dělat starosti s dlouhými splatnostmi, měli dostatečné cash flow a mohli se soustředit na rozvoj svého podnikání. To je možné díky unikátní a Českou národní bankou licencované investiční platformě.

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin