Roger a.s. | Jednodušší finance

Firmy platí po splatnosti. V průměru o 20 dnů později než v roce 2019

V souvislosti s aktuální koronavirovou krizí se 90 % firem potýká s problémy především finančního a provozního typu. Jedním z nich je zhoršení platební morálky. V silně postižených odvětvích pozorujeme prodloužení termínu proplacení faktur v průměru o 20 dní oproti stejnému období roku 2019. Vyplývá to z analýzy 11 410 faktur, které prošly přes Platební instituci Roger v období 1. 1.  – 30. 4. v letech 2019 a 2020. Včasné platby a krátké splatnosti jsou přitom zejména pro malé a střední podniky kritické pro zachování provozu, pracovních míst a řízení cash flow. 


Analýza ukázala výrazné zhoršení platební morálky, firmy platí letos v průměru o 20 dní později než ve stejném období loňského roku. Zhoršení zaznamenává zejména logistika, elektroprůmysl a strojírenství.  Prodlužování splatnosti faktur může souviset s automobilovým průmyslem, na který jsou tato odvětví silně napojená. Ten se v průběhu koronavirové krize téměř zastavil. Nejlépe se z pohledu platební morálky daří FMCG, e-commerce a IT.

Vývoj platební morálky

Automobilový průmysl klesl na minimum

Dubnová produkce aut v České republice klesla o 88,5 % oproti dubnu 2019. Prodej aut v České republice klesl meziročně o 53 %, v rámci Evropské unie dokonce o 76,3 %. Narušení výrobního režimu je způsobeno především nucenou odstávkou výroby a zasažením úzké provázanosti dodavatelských řetězců napříč celou Evropou. 

Podle Sdružení automobilového průmyslu bude důležité, jaká podpůrná řešení nabídne vláda na škody, které způsobila striktní opatření. Vyplývá však, že samotná vláda nemá jasnou představu o krocích, které jsou nutné pro stabilizaci ekonomiky.


Dopady vládních nařízení na ekonomiku popisuje analýza Bloomberg. Ta se zaměřila na porovnání vlivu jednotlivých restrikcí na šíření nákazy COVID-19. Ukázalo se, že přísná opatření typu zavírání hranic, měla podstatně nižší vliv na šíření koronaviru než bylo předpokládáno. Tato tvrdá opatření naopak měla, a stále mají, zásadní vliv na ekonomiku jednotlivých států a je vysoce pravděpodobné, že negativní následky budou mnohem horší, než samotný koronavirus. Důkazy podle analytiků naznačují, že největší vliv v boji proti COVID-19 měla opatření jako častější mytí rukou a sociální odstup, ne však zavírání hranic a firem.


P2P a crowdfundingové platformy jako podpůrný faktor ekonomiky

Velkou roli ve znovu nastartování ekonomiky a vyrovnání výkyvů v platební morálce pravděpodobně sehrají i P2P a crowdfundingové platformy, které vznikly po hypoteční krizi v roce 2007, jako reakce na koncentraci investičních rozhodnutí v bankách. Umějí se mnohem rychleji přizpůsobit ekonomickým výkyvům a jsou flexibilnější při řešení akutních finančních potíží firem. Dokážou také lépe pomoci i menším podnikům, pro které nejsou klasické bankovní nástroje využitelné, příkladem je factoring nebo forfaiting (postoupení pohledávek). 


Roger a další P2P služby dokáží reagovat na změnu trhu rychleji než banky, lépe se přizpůsobují potřebám klientů a mají tak lepší dopad na okamžité cash flow. A to nejen v časech dobrých, ale především v časech obtížných, kdy pomáhají zvyšovat komunitní imunitu před dopady centralizovaných rozhodnutí vlád a velkých institucí.

Jak vnímá situaci Adam Šoukal, CEO Rogera?

“Prodlužování splatností bude mít velmi negativní dopad na dodavatelské řetězce. Některé firmy budou muset problémy s cash flow reflektovat snížením kapacit, a to se následně negativně projeví na délce krize. 

 

Ztracené výrobní kapacity budou trhu dlouho chybět. Velkým problémem jsou opatření, která stát zavedl, ale následně nenabídl firmám vhodné řešení způsobených potíží. Programy COVID I, II ani III zatím uvedený problém s výpadkem cash flow neřeší. Přitom by se stačilo podívat do UK nebo NL a implementovat program na zkrácení splatností faktur tak, jak navrhujeme za ČEFTAS společně s ČLFA v rámci programu COVID IV.

Od roku 2013 spojuje platební instituce Roger investory se společnostmi a nabízí službu faktoring. Posláním Rogera je, aby si podnikatelé nemuseli dělat starosti s dlouhými splatnostmi, měli dostatečné cash flow a mohli se soustředit na rozvoj svého podnikání. To je možné díky unikátní a Českou národní bankou licencované investiční platformě. 

Jak optimalizovat provozní finance?

Série doporučení od našeho CEO přímo na váš e-mail.

Provozní úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,57 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin