Roger | Jednodušší finance

Zájem firem o zkracování splatnosti faktur roste, zajištění provozu je pro ně během pandemie klíčové

Roger se celý rok věnoval navazování spoluprací především s e-commerce sektorem, který v době koronavirové krize znamenal pro většinu lidí jedinou možnost nákupu produktů. Rozvinul probíhající partnerství s Alzou a přidal se i MALL.CZ, Datart nebo Pilulka. Na co se v následujícím období mohou klienti a investoři připravit? A co říkají profinancované objemy o tom, jak české firmy zvládají krizi?

 

Malé a střední podniky se už téměř rok vypořádávají se zcela nepředvídatelnou krizovou situací nejen české, ale i celosvětové ekonomiky a hledají nové cesty k zajištění provozních financí potřebných na mzdy, plnění skladů a běžný chod firmy. 

 

Dodavatelé čekají na peníze z faktur. Ale co když je odběratel potřebuje jinde? 

 

Kapitál, který zbytečně nestojí ve fakturách s dlouhou splatností, je využitelný na provoz firmy nebo mzdy. Tento profinancovaný objem u Rogera během roku 2020 strmě rostl. V meziročním srovnání se skoro dvojnásobně zvýšil a počet faktur se zkrácenou splatností stoupl z 872 v lednu na 6315 v prosinci. 

,,Podle našich dat české firmy i přes všechny překážky fungují a faktury vystavují, potřeba zajištění cash flow a volných peněz na běžný chod firmy se ale zvyšuje,” říká CEO společnosti Adam Šoukal a dodává, že firmy během krize často spotřebovaly úspory, a proto hledají další nástroje předtím, než si vezmou úvěr. Tento trend potvrzuje i rozdělení nejčastějších odvětví, ze kterých do Rogera klienti přicházejí.

 

Internetové obchody čekají na malé dodavatele a využívají Invoice Financing

 

Rozložení oborů, které má platební instituce ve svém portfoliu, se dlouhodobě příliš nemění, ovšem během krize začala s převahou dominovat odvětví jako je e-commerce a samozřejmě samotný výrobní sektor. Celosvětová společnost byla po celý minulý rok nucena nakupovat především na internetu, e-shopy proto naskladňovaly obrovské množství zboží a požadovaly faktury s dlouhou splatností

 

Aby si udržely menší dodavatele, kteří nemohou čekat 60 dní na platby, využívaly financování dodavatelského řetězce a skrze faktoring Rogera umožňovaly proplácení jimi vystavených faktur během tří dnů. V roce 2019 využila možnost zkrácení splatnosti faktur méně než stovka dodavatelů z e-commerce, oproti tomu loni to bylo už téměř 200 společností ze stejného sektoru.

Součástí pomoci malým a středním podnikům bylo i letošní spojení s Komerční bankou, která do fintechu vstoupila minoritním podílem i majetkově. Společně se chystají věnovat především produktům určeným pro menší podnikatele, které KB ve svém portfoliu má. Aby měli ke službě Roger Platba rychlý a snadný přístup, najdou ji přímo v internetovém bankovnictví KB. Podnikatelům usnadní cestu za provozním kapitálem i nová aplikace, která je jednoduchá a snadno dostupná.

 

Kdo jiný, když ne fintech

 

Roger během roku 2020 upevnil svoji pozici na českém finančním trhu a chystá se na expanzi do zahraničí společně se svými stávajícím partnery. Stejně tak bude pokračovat v rozšiřování integrace se stávajícími partnery ABRA Flexibee, iDoklad, POHODA, Helios Orange a přidávat další. Fintechy umí velmi rychle reagovat na požadavky uživatelů, a to obzvlášť v době krize. Tento rok se jim ve všeobecnosti dařilo. To ukazuje i graf níže zobrazující stoupající profinancovaný objem Rogera. 

Od roku 2013 spojuje Roger investory se společnostmi a nabízí službu faktoring. Posláním Rogera je, aby si podnikatelé nemuseli dělat starosti s dlouhými splatnostmi, měli dostatečné cash flow a mohli se soustředit na rozvoj svého podnikání. To je možné díky unikátní a Českou národní bankou licencované investiční platformě. 

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin