Roger | Jednodušší finance

Zhodnocení roku 2018

Na začátku roku 2019 je asi ta pravá chvíle, pro ohlédnutí za tím, co se nám ve faktoringové společnosti Roger povedlo, kam jsme se za jeden rok posunuli a pro celkové zhodnocení roku 2018. V mnoha ohledech byl rok 2018 přelomový. Nejen pro nás, ale pro celý český fintech. Začala platit nová směrnice PSD2, Spendee už mají jako první v ČR licenci. Poprvé jsme v jednom roce profinancovali faktury v souhrnné hodnotě více než 1 mld Kč a Zonky stihli proúvěrovat dokonce dvakrát tolik ale od začátku…


Zbrusu nový obal Rogera

Do nového roku jsme vstoupili kompletně v novém. Z Investčních aukcí jsme společně s Robertem Jančou udělali Platební instituci Roger. S vizuální identitou došlo i k přepracování našich internetových stránek a vytvořili jsme nový zastřešující web roger.cz. Na nový brand jsme dostali spoustu pozitivních ohlasů, jak od našich klientů, tak i od odborné veřejnosti (mediářdesignportál). Od té doby, co si říkáme Roger, se nám rodinka anglicky znějících fintechů pěkně rozrostla. Světlo světa spatřili například George nebo Richee. Ať už je to náhoda nebo ne, asi se nám podařilo chytit správnou vlnu.


Rekordní profinancované objemy

Stejně jako pro ostatní fintechy, rok 2018 se nesl v duchu rekordních profinancovaných objemů. Na konci roku 2017 se nám podařilo po 4 letech existence společnosti překonat magickou hranici jedné miliardy, což nás příjemně povzbudilo a nakoplo do roku 2018, kde se nám za rok podařilo to samé. I přes pomalejší začátek roku se nám dařilo postupně zvyšovat financované objemy, a nakonec byl minulý rok rekordní ve financovaném objemu, počtu aukcí i počtu klientů. Zkrátili jsme splatnost faktur v nominální hodnotě 1 mld. korun. Na aukčním portále proběhlo 4521 aukcí s průměrným vysoutěženým úrokem 3,54 % p.a. Na portálů je k dnešnímu dni přes 800 investorů a Platbu od Rogera využívá více než 400 podnikatelů. V roce 2018 jsme podepsali exklusivní spolupráci s jedním z největších e-Commerce hráčů široko daleko a už brzy se dozvíte, co jsme společně připravili.


Roste i náš tým

S rostoucím počtem faktur a klientů rostl i počet členů našeho týmu. Aktuálně nás je třikrát více než na začátku roku minulého, tedy už 27 Rogerů. Tento příspěvek píši z úplně nových, prvních pořádných kanceláří, kam jsme se minulý rok touto dobou stěhovali z půdy o dva vchody vedle. Aby nám v rychle rostoucím týmu nevázla komunikace, rozhodli jsme se redesignovat naše firemní CRM. Nyní máme novou verzi Podia, které nám umožní lépe obsluhovat naše klienty a zvládat větší poptávku po našich produktech.


Důležitou roli loni hrála i Česká národní banka. V důsledku zvyšování sazeb ČNB se zvyšoval i průměrný úrok z korporátního úvěru. Naopak úroky na spořících účtech v důsledku chování bank zůstávaly téměř na nule. Zvýšila se tak poptávka po investování na P2P platformách, což mělo za důsledek snížení ceny financování na naší platformě. V prvním čtvrtletí roku 2018 se tak cena financování přes faktoringovou společnost Roger dostala podle statistik ČNB pod průměrnou cenu firemních bankovních úvěrů. Oficiálně se tak financování s Rogerem stalo pro mnoho klientů dostupnějším než klasický bankovní faktoring nebo jiné formy provozního bankovního financování.


Žádost o PSD2

Nesmím zapomenout ani na velmi žhavé téma – PSD2. Jedná se o směrnici, která nám ulehčí a zrychlí zadávání plateb nebo směnu měn (Hospodářské noviny). U České národní banky jsme o ni zažádali jako první v České republice již v lednu 2018. Celý proces získání licence je náročný jak časově, tak na informace, které musíme ČNB dodat. S ČNB jsme v čilém kontaktu a během roku jsme několikrát doplňovali potřebné dokumenty. Za velmi pozitivní považuji zprávu, že Spendee již licenci PSD2 dostalo. Vítáme založení nové fintech sekce i rozšíření licenčního oddělení ČNB. Doufáme, že v průběhu Q1 2019 i my získáme svoji licenci, což nám i našim klientům výrazně zrychlí a zjednoduší celý proces financování.


Následující rok 2019 pro nás bude minimálně stejně nabitý jako ten předešlý. Chystáme integraci se zahraničními partnery z Polska, Slovenska a Španělska, a plánujeme expanzi i do dalších zemí v rámci EU.

Nadále se chceme podílet na vytváření moderního finančního trhu nejen v České republice. V roce 2018 jsme spustili první spolupráci s Equa Bankou. Dále jsme rozjeli pilotní spolupráci s jednou ze 3 největších bank u nás, kde v současnosti pracujeme na tom, abychom byli nedílnou součástí jejich produktového portfolia. To je důkaz, že věta o spolupráci bank a fintechů není klišé, ale stává se realitou. Banky a fintechy nejsou konkurenti, právě naopak. Vytvářením partnerství se banky mohou dostat blíže svým klientům, se kterými postupně ztrácí přímý kontakt. A tímto směrem budeme v Rogerovi pokračovat i v dalším roce.


Za rok 2018 se toho událo mnohem víc. Co se do článku nevlezlo, najdete na našem webu, nebo mi napište do komentářů, co vás zajímá. Přeji úspěšný rok 2019 všem!


Od roku 2013 spojuje Platební instituce Roger investory se společnostmi a nabízí službu faktoring (postoupení pohledávky). Posláním Rogera je, aby si podnikatelé nemuseli dělat starosti s dlouhými splatnostmi, měli dostatečné cash flow a mohli se soustředit na rozvoj svého podnikání. To je možné díky unikátní a Českou národní bankou licencované investiční platformě.

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin