Logo Roger KB

Jak může online jednání nahradit osobní kontakt?

Adam Šoukal
17. 3. 2021

Byznys se nedá dělat bez osobních setkání. Získat nové partnery a klienty zejména v B2B prostoru je v dnešní době výzva. Tedy pokud nejste zrovna Microsoft nebo HP, kterým významně pomáhá prodávat jejich silný brand. Hodně mých známých si o mě myslí, že jsem technologický dinosaurus, který zamrzl s tlačítkovým BlackBerry v ruce. Nicméně i mne doba donutila ke změně technologií a docela rád bych se o tenhle lifehack podělil. (Netýká se to BlackBerry, chraň Bůh, to samozřejmě používám dál).

Obraz tvoří tři čtvrtiny obchodního úspěchu. Kvalita jednání se za poslední rok výrazně zhoršila, nemáme možnost se vidět, podat si ruce a rozvíjet byznys je zkrátka těžké. Situace nenahrává především menším a středním firmám, které osobní prodejní kanál jednoduše potřebují. 

Přistřižená křídla v podobě omezení mobility jsou znát na celkovém stavu českého trhu, mnoho lidí ukončuje živnosti a zavírá své firmy. Navíc už není možné spoléhat na to, že příští týden bude vše jako před covidem a musíme počítat s tím, že nastavená omezení jen tak rychle neskončí. 

Videokonference jako velké téma

Vědci ze Stanfordské univerzity v jednom ze svých výzkumů popsali „vyčerpání ze Zoomu”, tedy stav, kdy jsme na konci dne mnohem více vyčerpaní, než jsme běžně bývali z práce v kanceláři. A to je způsobeno velkým množstvím videohovorů. 

„Únava ze Zoomu” má 4 hlavní důvody:

  1. Nadměrné množství intenzivního očního kontaktu. Na face-to-face jednání na vás všichni účastníci koukají jen pokud zrovna mluvíte. Na zoomu ale udržují oční kontakt všichni se všemi po celou dobu. To je pro lidský mozek dost nestandardní situace a navíc, sociální fobie je jednou z nejčastějších fobií lidské populace. 
  2. Neustálý pohled na sebe sama. Je to jakoby kolem vás někdo neustále chodil se zrcadlem. Stáváme se pak sami k sobě kritičtější. 
  3. Omezený pohyb kvůli závislosti na energii a připojení. Většině z nás se při chůzi lépe přemýšlí. Ideálním řešením je zabudování druhé externí kamery, která téměř nahradí osobní schůzku. 
  4. Vyšší kognitivní zátěž. Nonverbální a interpersonální komunikace je jednoduše nenahraditelná. A pokud si ji chcete ve videohovoru udržet, musíte se pekelně soustředit. Další zátěž pro mozek...

Všiml jsme si, že zahraniční společnosti reagují poměrně promptně, využívají zařízení s vysokou kvalitou obrazu a zvuku, která nejsou dražší než nový smartphone a obchodním partnerům zajistí mnohem lepší prožitek z virtuálního setkání než in-build set, který máme v notebooku. Vyšší kvalita zvuku a obrazu taky snižuje zátěž protistrany a spokojený klient je půlka úspěchu.

Návod na navýšení kvality online schůzek: Co mám v kanceláři na stole já?

Určitě tím nechci říct, že to, jak jsem to vyřešil, je správně, ale líbilo se mi loňské předávání cen EMY. Zaujalo mě to natolik, že jsem požádal o odbornou pomoc daylight.studio, protože mi bylo jasné, že to sám dokupy nedám. Funguje to skvěle. Od té doby, co mi zařízení navrhli a připojili, jsem na ně nesáhl, ostří a kalibruje se samo a musím říct, že je to zásadní změna k lepšímu.

Z čeho se sada skládá?

Takže, nepřestávejme se těšit na osobní setkání, ale do té doby to změňme. Pojďme se už prosím navzájem nekoukat do nosních dírek a čekat deset minut na nastavení zvuku. Navíc jsem přišel na to, že můj set přenosové techniky je využitelný i pro nahrání videí, ať už na socials nebo interního sdělení do firmy. Napadne vás nápad, ihned ho nahrajete a pošlete, třeba i na sociální sítě. Jednoduše využijete kreativního momentu - ve vysoké kvalitě.

Pokud vás moje doporučení zaujalo a chtěli byste se zeptat na něco ohledně technické specifikace nebo pomoci s novým setem do vaší kanceláře, já určitě nejsem ten správný člověk na udělování odborných rad, ale David Lichtag z daylight.studio vám s tím bude umět poradit.

PS: Onward Mobility koupilo BlackBerry a chystají na 2021 nový model, ale o tom zase příště.

Od roku 2013 spojuje Roger investory se společnostmi a nabízí službu faktoring. Posláním Rogera je, aby si podnikatelé nemuseli dělat starosti s dlouhými splatnostmi, měli dostatečné cash flow a mohli se soustředit na rozvoj svého podnikání. To je možné díky unikátní a Českou národní bankou licencované investiční platformě.  

© 2023 Platební instituce Roger a.s.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram