Roger | Jednodušší finance

8 tipů, které vám usnadní první krůčky podnikání

Uvažujete o tom, že si založíte malou firmu? V dnešním článku pro vás náš kolega Ondřej Machač vybral 8 nejlepších tipů, které vám usnadní vstup do podnikání.

Místo toho, abyste o svém podnikání přemýšleli jako o výrobku nebo službě, kterou se snažíte prodat, popište jej jako problém, který pro své zákazníky řešíte. 

 

Pokud to nedokážete, možná nemáte životaschopný podnik. Jestli to zvládnete, získáte dobré nápady pro klíčová marketingová sdělení, která byste měli používat při propagaci svého podnikání. 

 

V ideálním případě by váš podnikatelský nápad měl řešit problém přinejmenším stejně dobře, jako to dokáže jakýkoli jiný podnik stejného zaměření. Pokud to dokážete lépe, získáte konkurenční výhodu, která vám zajistí úspěch.


Použít můžete například metodu Lean Canvas.

Pokud máte skvělý nápad a nadšení, gratuluji. Pro podnikání však musíte mít nápad, který je finančně zajištěný. To znamená, že musíte být schopni vytvořit, prodat a dodat svůj výrobek nebo službu se ziskem.

 

Sestavte si rozpočet očekávaných příjmů z podnikání a všech výdajů. Ujistěte se, že je realistický. V tomto případě je výhodnější být příliš pesimistický než příliš optimistický.

 

S řešením provozních financí Vám pomůže Roger Academy.

Pokud se chystáte spoléhat na své podnikání jako na jediný (nebo hlavní) zdroj příjmů, musí být schopno udržet životní styl, který vedete (nebo chcete vést). To může být náročné zejména v prvních týdnech, než se rozjede vaše cash flow

 

Sestavte si osobní rozpočet, který vám pomůže překonat tyto začátky. Využít můžete například Českou FinTech aplikaci Spendee.

 

Pokud můžete, nevzdávejte se úplně svého bezpečného denního zaměstnání, dokud neprokážete, že je pro vás vaše podnikání finančně životaschopné. Zůstane vám tak zdroj příjmů, o který se můžete opřít, pokud by vaše vlastní podnikání nefungovalo.

Ať už chcete v rámci svého nového podnikání poskytovat jakýkoliv produkt nebo službu, ujistěte se, že jste od prvního dne v souladu s právními předpisy. Ideální je začít návštěvou právního zástupce a účetní.

Tato rada může pocházet z různých zdrojů – například od potenciálních zákazníků, jiných majitelů firem nebo účetní pro nastavení správné struktury podniku už od prvního dne.

 

Vyhledat radu můžete také v inovačním centru daného kraje. V jihomoravském kraji funguje JIC – české zájmové sdružení právnických osob, které se zaměřuje na podporu inovačního podnikání a komerčního využití výzkumu a vývoje.

To je klíčové zejména v počátcích, kdy teprve zavádíte obchodní systémy a procesy. Rčení „než začneš běhat, musíš nejdřív chodit“ rozhodně platí i pro začátek podnikání. 

 

Udržujte věci co nejjednodušší, abyste si co nejvíce usnadnili vedení firmy. V případě potřeby si můžete „vymyslet“ více, jakmile získáte více zkušeností a zjistíte, co funguje a co ne.

Jedno staré přísloví říká, že jediné jistoty v životě jsou smrt a daně. V dnešním podnikatelském prostředí můžete na seznam přidat i „změnu“. Jedním ze způsobů, jak se vyrovnat s rychlými a neustálými změnami, je přijmout koncept celoživotního učení. To znamená využívat příležitosti ke vzdělávání a udržovat své dovednosti aktuální, abyste mohli zůstat na vrcholu všech změn, ke kterým ve vašem oboru dochází. 

 

Pokud tak učiníte, budete schopni se otáčet, přizpůsobovat se těmto změnám a využívat je rychleji a lépe než vaši konkurenti.

Nejnovější statistiky ukazují, že téměř 50 % malých podniků nepřežije déle než pět let. Je důležité si to uvědomit ještě předtím, než začnete podnikat.  Pro všechny případy mějte připravený plán B.

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin