Roger | Jednodušší finance

Jak mindfulness zefektivní práci a pomůže se stresem?

Pokud bychom chtěli slovo mindfulness přeložit do češtiny, vystihovala by ho nejlépe všímavost či bdělost vůči přítomnosti. Zaměřit bez posuzování pozornost na přítomný okamžik není v každodenním životě vůbec  snadná disciplína. Mindfulness techniky nám mohou pomoci žít v souladu s našimi vnitřními hodnotami, aniž bychom se nechali ovládat obtížnými emocemi či impulzivním chováním. 

Jako miminka a děti jsme se při objevování světa soustředili na zvuky, pocity a vjemy. Vydrželi jsme pozorovat novou věc několik minut. Zkoumali jsme ji očima, doteky a občas i ústy. Měli jsme přirozenou koncentraci a touhu znát každičký detail. Byli jsme myslí v přítomnosti a uvědomovali jsme si, co se děje v našem těle i v okolí. To se v mindfulness nazývá všímavostí. 

 

Jako dospělí neustále přemýšlíme nad minulostí a budoucností. Mysl neustále pracuje a my naše myšlenky dále posuzujeme. Před spaním přemítáme, co jsme nestihli udělat v práci a plánujeme další den. Méně se soustředíme na své tělo a pocity. Díky trénování mysli nás mindfulness naučí více se soustředit na přítomný okamžik. Vede k lepšímu zvládání emocí, stresu a také nám může pomoci s pozorností při práci.

 

Praktikovat všímavost můžeme u jídla, před spaním, ve stresu, v klidu, zahlceni emocemi, po probuzení či při roztěkanosti mysli. Díky ní si můžeme uvědomit různé děje v těle a napětí. Ovlivňuje naše duševní i fyzické zdraví. Mindfulness je vhodný pro děti od 3 let a dospělé. Praktiky zahrnují například koncentraci na dech nebo techniku body scan, při kterém vědomě vnímáme pocity v jednotlivých částech těla.

 

 

Spokojený zaměstnanec je ten nejvíce efektivní

 

Některé firmy nabízí různé formy psychohygieny jako benefity. Jedná se o právě o mindfulness, vedené lekce meditací v rámci firemních dnů zdraví nebo možnost využití terapií. To vše přispívá k větší spokojenosti, vyrovnanosti, koncentrovanosti a komunikativnosti zaměstnanců. Mindfulness na pracovišti může pomoci zkvalitnit vztahy mezi kolegy a zlepšit atmosféru v kolektivu. 

 

Před důležitým meetingem nebo prezentací je možné zklidnit svou mysl pomocí krátkého dechového cvičení. Zhluboka se nadechnete nosem na 4 sekundy a vydechnete pusou na 6 sekund. Další trénink pro snížení stresu je založený na pojmenování 3 věcí, které vidíte. Dále pojmenujte 3 zvuky, které slyšíte a pojmenujte 3 body na těle, kde se něčeho dotýkáte – ať už je to židle, země nebo cokoliv jiného.

 

 

Work-life balance s pomocí mobilní aplikace

 

Najít dostatečnou rovnováhu mezi prací a osobním životem je výzvou pro každého zaměstnance. Směrnice Work-life Balance reflektuje současnou dobu a aktuální potřeby pracujících – firmy vypisují více pozic na zkrácené úvazky, mají pohyblivou pracovní dobu a přidávají počet dnů dovolené. Díky pandemii koronaviru někteří zaměstnavatelé rozšířili benefity o home office, případně přidali možnost ho využívat více dní. 

Existují také způsoby, jak pomocí mindfulness technik nastartovat meetingy. Tuto možnost nabízí například mobilní aplikace s názvem Smiling Mind, která vznikla v Austrálii v rámci prevence duševních onemocnění a na podporu psychohygieny. Je dostupná všem zdarma a obsahuje nahrávky pro děti i dospělé v různých situacích. 

 

Neurovědec Dr. Richard Davidson založil mobilní aplikaci Healthy Minds Program, která praktické lekce střídá s teoretickými. Aplikací, která vznikla s vědeckým pozadím je UCLA Mindful, kterou vyvinula University of California, Los Angeles. Mezi oblíbené placené mobilní aplikace patří například Calm nebo Headspace, který vytvořil tři programy pro předplatitele Netflixu. Jedná se o základy mindfulness, sleep guide a interaktivního průvodce.

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin