Roger | Jednodušší finance

Jaké jsou v roce 2023 možnosti alternativních investic?

Rok 2022 byl na investičním poli turbulentní a vývoj na finančním trhu se i v následujícím roce jeví velmi nejistě. Válka na Ukrajině, energetická krize i vysoká inflace nutí lidi hledat investiční příležitosti, které by ochránily nastřádané prostředky. Do čeho v následujícím období investovat? A jaké jsou alternativy vedle investování do akcií či dluhopisů?

Mnoho lidí považuje za ochranu proti inflaci a tradiční instrument pro investice zlato. Pravda ovšem je, že se této komoditě za posledních 10 let nepodařilo porazit inflaci. Jednou z možností je investice do akcií, která dlouhodobě poráží inflaci a je zde vysoký potenciál růstu. Pokud máte větší množství peněz v akciích, je snadnější z nich během krátkého časového období získat peníze zpět, než je tomu v případě zlata. 

 

Ekonomičtí experti očekávají, že během letoška akcie dosáhnou nového dna. To pro spoustu investorů znamená ideální dobu pro nákup. Také  dluhopisy mají do budoucna (v rámci 1-2 let) potenciál růstu a možnost většího výnosu díky současnému vysokému úročení. Přesto je u akcií i dluhopisů nutné počítat s výnosem v rámci dlouhodobého časového horizontu a zároveň s nepředvidatelnými výkyvy situace na finančním trhu. 

 

Diverzifikujte své portfolio alternativními investicemi

 

Diverzifikace pouze mezi akcie a dluhopisy je zastaralá a do investorského portfolia je vhodné zahrnout také další aktiva. Snížíte tak celkovou rizikovost vaší investice a můžete dosáhnout srovnatelných výnosů. Služby na principu P2P (peer-to-peer) představují zajímavý způsob, jak investovat peníze a získat výhodný výnos. Na platformě se tak sekávají investoři nabízející svůj kapitál lidem, kteří potřebují půjčit. P2P platforma má potom roli zprostředkovatele, který zajišťuje hladký průběh po administrativní i právní stránce. 

 

Jednou z alternativních možností, kam vložit vaše volné prostředky, je investiční crowdfunding. Do projektů malých a středních firem můžete investovat s předem daným výnosem a často už od 1000 korun. Délka návratnosti se zde pohybuje od pár měsíců do 3 let. Investici ovšem nelze ukončit předčasně a nevýhodou může být také nižší počet dostupných projektů. 

 

Zajímavou příležitost na českém trhu představují také platformy, které umožňují investici do sběratelských předmětů od historických vozidel, alkoholu, šperků, raritních obrazů až po poštovní známky. Tato třída aktiv má vysoký potenciál růstu, ale také neexistují žádné záruky zhodnocení. 

 

Kryptoměny se staly běžnou součástí investičních portofolií, od listopadu 2021 jsou však v sestupném trendu a ztratily více než sedmdesát procent své hodnoty. V důsledku vysokých propadů jejich hodnot následoval krach velkých hráčů na trhu v čele s kryptoměnovou burzou FTX a ztráta důvěry v kryptoměnový trh jako celek.  Nedostatečně informovaný investor může během poklesů trhů panikařit a provádět špatná investiční rozhodnutí. Hodnota kryptoměn se řídí pouze nabídkou a poptávkou a cena může v krajních případech spadnout až na nulu, proto bychom do kryptoměn neměli vkládat všechny své prostředky. 

 

Konzervativní a krátkodobé investice

 

Další možností, kam investovat volné prostředky, jsou faktury s dlouhou splatností. Takovou službu nabízí například Platební instituce Roger, která v roce 2022 profinancovala pohledávky v nominální hodnotě 7,6 miliard korun. 

 

Na platformě Roger Aukce je možné investovat v aukcích formou zadávání úroku (bidováním), za který je investor ochoten fakturu odkoupit. Investovat lze v korunách i eurech. S nárůstem úrokových sazeb ČNB vzrostl zájem o alternativní investice a můžeme pozorovat vyšší výnosy. Na platformě Roger Aukce se v roce 2022 průměrný úrok pohyboval na úrovni 7,93 % p.a. 

 

Celý proces může investor provést manuálně, nebo s pomocí investičního automatu. Ten funguje automaticky na základě individuálně nastavených preferencí. Díky krátkodobé a konzervativní povaze se jedná o zajímavou variantu pro zhodnocení financí a diverzifikaci investorského portfolia. Jak už to u investic obecně bývá – s nižším rizikem je spojen také menší výnos. 

 

Většina poskytovatelů alternativních investic funguje na vlastní P2P platformě, do které se investor může bezplatně zaregistrovat. Jednoduchost celého procesu si můžete vyzkoušet na platformě Roger Aukce ve webovém rozhraní nebo mobilní aplikaci

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin