Logo Roger KB

Jsou trendy v alternativních investicích v ČR jiné než ve světě?

Louisa Werlová
23. 5. 2023

Recese skloňovaná snad v každém článku o financích za posledního čtvrt roku  zatím nepřichází a my se nacházíme ve stavu, který by asi nejlépe vystihl termín kolísavá ekonomika. Vysoká inflace ale stále znehodnocuje úspory, a tak lze pozorovat větší zájem o investice, a to i ty alternativní. Jak moc se liší investiční strategie tuzemských investorů od těch ve zbytku Evropy? A jak moc velký díl v tom zabírají P2P investice?

Investice, které mohly být dříve vnímány jako velmi výnosné, se v současné době ukazují jako propadák. Kryptoměny ani část dluhopisů se  v posledním roce neukázaly jako nejlepší volba. Lidé se i proto častěji dívají na alternativní investice. Do kterých nejčastěji Češi investují?

Zájem o zlato jako investici u Čechů roste

V únoru tohoto roku provedla agentura Median průzkum mezi dvěma tisíci respondenty, z něhož vyplývá, že dvě třetiny dotazovaných chtějí v tomto roce investovat a nebo stále přemýšlí, jak s penězi naložit. Mezi alternativními investicemi je na prvním místě v mysli českých investorů bezesporu zlato. Jeho nákup v Česku ročně roste o desítky procent, například tržby společnosti Golden Gate meziročně vzrostly o 23 procent. Ačkoli cena zlata kolísá, považuje ho čtvrtina oslovených za investici s nízkým rizikem, navíc jednoduchou a snadno pochopitelnou. 

Drahé kovy ovšem nejsou jediným cílem alternativních investic. Nejtradičnější jsou sbírkové artikly. Narozdíl od typických investic typu akcií svou hodnotu sbírky neztrácejí a především doba vysoké inflace hodnotu sběratelských předmětů zvedá. Musí se ovšem jednat o předměty, u kterých víme, že jich nebude nikdy více, jsou vzácné a že vůbec existují lidé, kteří o ně mají zájem. Velice oblíbené jsou stavebnice Lego, některých modelů stavebnic se totiž vyrobí jen omezené množství, nebo lahve investičního alkoholu, nejčastěji whiskey.

Češi si také začínají více všímat umění jako možné investice. To už není doménou jen velmi bohatých lidí, ale i drobných sběratelů, protože se do něj dá investovat už ve výši několika desítek tisíc korun. Investoři také mohou využít otevřené podílové fondy, kde stačí investovat pět set korun měsíčně. 

Jak investují jinde

V jiných státech jde v oblasti investic vidět jeden hlavní trend. Stále více investorů se snaží zajistit, aby svůj kapitál využívali nejen k podpoře svého  byznysu ale i přesvědčení, a tak při tvorbě svých portfolií berou v úvahu řadu nefinančních faktorů. Samozřejmě, snaží se především o růst prostředků, ale chtějí se při tom zároveň cítit dobře. 

Právě tato tendence přinesla do smýšlení investorů zvýšený důraz na oblast společenské odpovědnosti, správy a řízení podniků a ekologické udržitelnosti (souhrnně se pro to uchytila anglická zkratka ESG).  Díky tomu se portfolia čím dál více přizpůsobují morálním hodnotám svých majitelů. Ruku v ruce s tím jde větší zájem právě o alternativní investice - lidé tak investují do dekarbonizace, umění nebo do P2P investic. 

Na českém trhu funguje na principu P2P například i Platební instituce Roger. Ta od roku 2013 spojuje investory se společnostmi a nabízí službu faktoring (prodej faktur). Předmětem investic jsou faktury s dlouhou splatností vystavené za bonitními společnostmi. Investování je možné díky unikátní investiční platformě, na které aktuálně působí více než 2 000 nezávislých investorů. Díky krátkodobosti a konzervativní povaze investic můžete bezpečně zhodnocovat své peníze.

© 2023 Platební instituce Roger a.s.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram