Roger | Jednodušší finance

Zastropování cen energií. Jak se k řešení staví malé a střední podniky?

Vláda schválila nařízení, které stanovuje cenový strop elektřiny a plynu kromě domácností také pro malé i střední firmy. Maximální cena silové elektřiny bude 6 050 Kč za megawatthodinu, plyn bude stát maximálně 3 025 Kč.

Zároveň pro některé firmy stanovila limity na výši spotřeby, ke které se strop vztahuje.  Malé a střední podniky na síti vysokého a velmi vysokého napětí budou mít zastropováno osmdesát procent nejvyšší spotřeby v uplynulých pěti letech. Pokud se tedy budou chovat úsporně a spotřebují menší množství energie, než tomu bylo v minulosti, může se strop vztahovat na celou jejich spotřebu,konstatoval premiér Petr Fiala. Podle budoucí situace a vývoje cen na evropských a světových trzích vláda plánuje prodloužit zastropovaní energií až do roku 2024.

 

Jak se k vládnímu řešení rostoucích cen za energie staví malé a střední podniky? Zeptali jsme se třech majitelů firem z různých oborů, zda má navýšení cen energií dopad na provoz jejich společností a jaké řešení upřednostňují. 

 

Zastropování vede k nižší konkurenceschopnosti

Zastropování cen preferuje Marek Novák, majitel firmy Office Food s.r.o., podle kterého však současná nabídka zastropování vede k nižší konkurenceschopnosti podniku. “Jedna státní budova, ve které jsme měli závodní jídelnu nám díky nákupu energií na burze navýšila cenu o 175 %. Navýšení cen za stravování mohlo být pouze v hodnotě inflace z loňského roku, tedy 3,8 %,” řekl Novák. Když chtěl cenu za stravování navýšit, bylo mu řečeno, že má podat výpověď a zakázku vysoutěžit znovu. To také provedl a prostor je stále bez nájemce. 

 

Co se týče stravování podniků a vaření hotových jídel, jsou nám energie hrazeny. Jsme však tlačeni do toho, abychom vypínali lednice a jídlo ohřívali co nejrychleji. Začíná to mít veliký dopad na kvalitu služeb, které jsou v těchto prostorách poskytovány,” dodal Novák. Některé státní prostory si firma ponechala a ačkoli stále platí nájem, nemůže si otevřít nový provoz, jelikož by byl díky energiím nerentabilní. 

 

Situaci řešíme zásahem do mzdových nákladů

Podobně jako Novák vidí situaci zástupce zdravotnického odvětví, majitel firmy, která  posktyuje ambulantní zdravotní a lékařskou preventivní péči.Zastropování cen energií umožňuje ve firmě lépe regulovat cash flow a nastavení prodejních cen a dalších nákladů,” řekl majitel zdravotnické firmy. Ceny energií jsou významnou částkou v činnosti ambulancí a lůžkového oddělení a představují cca 50 % provozních nákladů v pronajatých prostorách. “Naše firma hradí spotřebované energie v měsíčních vyúčtováních a to se neustále zvedá. Aktuálně je to cca o 30 %, byť se snažíme regulovat naši spotřebu,” okomentoval. 

 

Problémem ve zdravotnictví a sociálních službách je regulace příjmů. “Na vstupu nás stát omezuje zákonem, popřípadě zdravotní pojišťovny hodnotou bodu za výkony v lékařských oborech a na druhou stranu se nám zvyšují vstupy neovlivnitelné státem,” dodal vlastník zdravotnické firmy. Situaci řeší především enegetickými úsporami – regulací tepla a změnou osvětlení za úsporné LED svítidla. “Dále dopad do vstupů materiálu řešíme zásahem do mzdových nákladů, kdy přehodnocením faktického využívání pracovního fondu dochází k úsporám na počtech zaměstnanců a tím i nákladech firmy,” dodal. 

 

Náklady se promítly do zvýšení cen pro koncové zákazníky

Upřednostňujeme zastropování ceny energií, protože kompenzace považuji za nesystémové a nekoncepční přerozdělování veřejných peněz, které nevede k řešení problémů. Naopak prohlubuje státní deficit,” řekl Petr Růžička, CEO firmy Industrial Engineering Group s.r.o., které se zvedly zálohy na energie z měsíce na měsíc asi o 30 %. Strojírenská společnost spotřebovává elektřinu v režimu velkoodběratele, v řádu vyšších desítek MWh. Náklady na elektřinu jsou tedy významnou položkou hospodaření podniku. 

 

Podařilo se nám navýšené náklady na elektřinu promítnout do zvýšených cen pro koncové zákazníky. Vzhledem k širokému a kvalitnímu výrobnímu a zákaznickému portfoliu se současná situace nijak neprojevila na naplnění zakázkové knihy, spíše naopak pociťujeme přetlak v poptávce,” dodal Růžička. 

 

Industrial Engineering Group s.r.o. aktuální situaci řeší prostřednictvím faktoringu, díky kterému obdrží prostředky uzamčené v dlouhé splatnosti faktur. Má tak dříve k dispozici finance na zaplacení energií a další náklady. Kromě toho firma plánuje v blízké budoucnosti investovat do výměny výrobních technologií za úspornější varianty.

 

Firmy dnes více než kdy jindy budou muset řešit problém s cash flow, protože se jim skokově mění příjmy i náklady, ale ne vždy ruku v ruce,” okomentoval situaci hlavní ekonom Platební instituce Roger Dominik Stroukal. Samozřejmě si mohou vzít uvěry, ale dlouhodobě to jejich problém nevyřeší. Chytré finanční nástroje dnes umožní například zkrátit splatnost faktur a získat finance, aniž by se firma musela zadlužit, ale ani to není dlouhodobé řešení tohoto problému. Může pomoct získat čas na nalezení udržitelného řešení nebo případně do doby, až se cena energií sníží,” dodal Stroukal. 

Podnikatelský úvěr

 • Nevíte celkové náklady financování

 • Zvyšujete zadluženost podniku

 • Odvíjí se od bonity vaší společnosti

 • Platíte i když úvěr nečerpáte

 • Stanovena výše čerpání, navýšení je obtížné

 • Potřeba dokládat finanční výkazy

 • Časově a administrativně náročné

 • Schvalovací proces v půměru 2 měsíce

Roger Platba

 • V průměru za 1,93 % z hodnoty faktury

 • Nezadlužujete se

 • Odvíjí se od bonity vašeho odběratele

 • Financujete, jen když potřebujete

 • Žádné limity ani skryté poplatky

 • Rychlá a jednoduchá registrace

 • Vše vyřešíte online

 • Schvalovací proces v průměru 24 hodin